The Presidency

The Presidency is comprised of a President and two Vice-Presidents and works at the mandate of the Plenary Assembly for a renewable five-year term of office.

Members of the Presidency can be contacted directly through the CCEE Secretariat.

The current members of the Presidency (elected in 2016) are:

Cardinal Angelo Bagnasco, Presidente

President 
Cardinal Angelo Bagnasco

President

His Eminence Cardinal Angelo Bagnasco, Archbishop of Genoa. He was ordained a priest on 29 June 1966 and holds a doctorate in philosophy from the University of Genoa.

Cardinal Vincent Nichols, Vice-President

Vice-President
Cardinal Vincent Nichols

Vice-President

His Eminence Vincent Nichols is the Cardinal Archbishop of Westminster. Born in Crosby, Liverpool, on 8 November 1945, Cardinal Nichols was ordained to the priesthood in Rome on 21 December 1969.

Archbishop Stanislaw Gadecki, Vice-President

Vice-President
Archbishop Stanisław Gądecki

Vice-President

Bishop Stanisław Gądecki, was born on 19th October 1949 in Strzelno (Archdiocese of Gniezno). After completing philosophical and theological studies at the Seminary of Gniezno, he was ordained as a priest on June 9, 1973, and he was incardinated there. He studied the Sacred Scriptures, obtaining a license to the Biblicum in Rome and Jerusalem and the Doctorate at the Angelicum of Rome.

President 
Cardinal Angelo Bagnasco

President

His Eminence Cardinal Angelo Bagnasco, Archbishop of Genoa. He was ordained a priest on 29 June 1966 and holds a doctorate in philosophy from the University of Genoa.

Vice-President
Cardinal Vincent Nichols

Vice-President

His Eminence Vincent Nichols is the Cardinal Archbishop of Westminster. Born in Crosby, Liverpool, on 8 November 1945, Cardinal Nichols was ordained to the priesthood in Rome on 21 December 1969.

Vice-President
Archbishop Stanisław Gądecki

Vice-President

Bishop Stanisław Gądecki, was born on 19th October 1949 in Strzelno (Archdiocese of Gniezno). After completing philosophical and theological studies at the Seminary of Gniezno, he was ordained as a priest on June 9, 1973, and he was incardinated there. He studied the Sacred Scriptures, obtaining a license to the Biblicum in Rome and Jerusalem and the Doctorate at the Angelicum of Rome.

Former Presidents of CCEE:

  • His Eminence Cardinal Roger Etchegaray (France, 1971-1979)
  • His Eminence Cardinal Basil Hume (England & Wales, 1979-1986)
  • His Eminence Cardinal Carlo Maria Martini (Italy, 1986-1993)
  • His Eminence Cardinal Miloslav Vlk (Czech Republic, 1993-2001)
  • His Lordship Mgr Amédée Grab (Switzerland, 2001–2006)
  • His Eminence Cardinal Péter Erdő (Hungary, elected in 2006-2016, reelected in 2011)